Dešavanja u doba pandemije, treći kvartal 2022

Leto i početak jeseni su bili uzbudljiv period – posle dve godine pauze konačno se održao Evropski Go kongres. Dosta sveden zbog pandemije i rata u Ukrajini, ali ipak se održao. Mesto igranja je bilo Vatra Dornei, malo planinsko mesto u Rumunskim Karpatima. Srbija je imala pristojnu delegaciju, a Nikola Mitić je postigao i najbolji plasman u istoriji srpskog goa.

Sredinom avgusta, kada je temperatura u Srbiji dostizala 40 stepeni, grupa Go takmičara i takmičarki se zaputila u Rumuniju. Pokazalo se da je dolazak na Go kongres svojevrsna avantura kada ne putujete kolima. Mini bus do Temišvara, pa voz do Vatra Dorneija su put koji traje dva dana. Kada prevalite put, dočeka vas planinsko mesto gde je temperatura prijatnih 20-25 stepeni, i naravno gomila Go igrača iz Evrope i sveta. Nažalost, ovaj put, zbog sankcija Ruskim igračima, rata u Ukrajini, kao i pandemije koja još traje – bilo je oko 300 učesnika, što je znatano manje u odnosu na uobičajenih 700-900. Bilo kako bilo, društvo se okupilo i kongres je mogao da počne.

Prvo je odigrano finale Ekipnog prvenstva Evrope – 4 najbolje plasirane reprezentacije iz grupe A, odigrale su uživo 3 meča. Najbolje plasirani su bili Ukrajinci, drugi Francuzi (pobednici u prethodne 3 godine), a treći Česi.

Pojedinačno prvenstvo Evrope u dvostrukom kup sistemu igralo se toko prve nedelje turnira. Predstavnik Srbije, Nikola Mitić, startovao je sa porazom, ali je uspeo da se vrati u borbu za medalje u doigravanju. Uspeo je da odrigra dobro u sledeća 4 meča i da stigne do polu finala. Tu je naišao na uvek nezgodnog Artema Kačanovskog i izgubuio. Čekao ga je još jedan meč u borbi za treće meste protiv Šveđanina Frederika Blomberga, ali iscprljenost je učinila svoje i Nikola je na kraju osvojio četvrto mesto na pojedinačnom evropskom takmičenju 2022. godine. To je ujedno i najbolji plasman igrača iz Srbije do sad.

Ako ne spadate u grupu 32 najbolja igrača Evrope, najvažniji događaj je glavni turnir. Igra se u deset kola tokom dve nedelje, i to je ujedno i najduži turnir koji se igra u Evropi. Učešće je uzelo 307 učesnika iz 33 zemalje. Pored evropljana, učestvovali su igrači iz Japana, Koreje, Čilea, Kanade… Najbolji su bili Korejanci, a od evropljana pored naturalizovanih igrača iz Danske, Britanije i mladi Italijan Davide Bernandis.

Sam kongres ima 10-ak turnira (predstavnik Srbije Aca Milošević je osvojio treće mesto na turniru 9×9), i osim go aktivnosti tu su i druga rekreativna nadmetanja – fudbal, košarka, tenis…

Na najznačanijem domaćem turniru – pojedinačnom prvenstvu Srbije učešće je uzelo 26 igrača. U 6 kola prva tri mesta su zauzeli – Nikola Mitić, Lazar Manojlović i Mihailo Jaćimović. Turnir je bio interesantan, i osim manjih problema sa parovanjem ostaće upamćen i po prvom pojavljivanju mladih juniora.

Na Istanbul openu učestvovala su dva igrača iz Srbije – Miloš Bojanić i Mihajlo Anđelić. Turnir na kome se obično pojavi više od 100 učesnika – sada je imao 70-ak igrača. Ipak održao je svoju tradiciju, kao jedan od najbolje organizovanih. Prostor košarkaške sportske hale bio je više nego komotan za sve učesnike. Gostoprimstvo turskih igrača, osveženje tokom partija, komunikacija preko Whatsapp grupe, zapisivanje rezultata – sve je bilo na vrhunskom nivou. Intresantno je da su prvih pet mesta zauzeli igrači sa po 4 pobede, a Anđelić je osvojio treće mesto na osnovu sos i sosos poena.

Kraj septembra je bio prebukiran turnirma, između ostalih igrali su se i žensko prvenstvo Evrope i Kup premijera Koreje (KPMC). Ali krenimo prvo od KPMC-a, jednog od dva svetska amaterska prvenstva.

Posle izvesnih peripetija i medicinskog otkazivanja, na turniru nas je predstavljala Marta Prelić (Jorgačević). Na turniru je učestovalo 52 predstavnika iz svih krajeva sveta (Ruski igrači nisu učestovali). Turnir je bio dobro organizovan, a prva mesta su tradicionalno zauzeli dalekoistočni igrači, redom predstavnici Koreje, Tajvana i Japana.

Na dosada najbrojnijem Ženskom prvenstvu evrope u Budimpešti igralo je 40 učesnica. Nedostatak učesnica iz Rusije bio je primetan u top grupi, ali bez obzira na to – turnir je prošao u najboljem redu. Prednost domaćeg terena iskoristila je Rita Poscai – osvojivši prvo mesto, druga je bila Ariane Ougier iz Francuske, a treća Manja Marz iz Nemačke.